Organization Page: Cruising Club of America

Rear Commodores

Members Only Content

This page contains content for members only.  To access it, please log in.

100th Anniversary

Nicholas Brown Daniel P. Dyer III Edwin G. Fischer M.D.
Kinnaird Howland Sheila McCurdy Steven M. McInnis
Robert J. Morris Christopher L. Otorowski Shawn Otorowski Co-Chair
Christopher L. Otorowski Chair Peter C. Stone Stephen E. Taylor

Archives

Elisabeth Bohlen Mark Ellis Chair John P. Rousmaniere
John F. Towle

Awards Committee

Douglas Bruce William E. Cook Chair Zdenka Seiner Griswold
Stephen W. James Christopher L. Otorowski C. Tanner Rose, Jr.

Bermuda Race Organizing Committee

David Benevides RBYC Vice Commodore Rex Bruce Berriman Newport Ops Co-Chair W. Frank Bohlen Gulf Stream/Weather
Jonathan Brewin Chair John F. Brooks Coast Guard Liaison Peter L. Chandler CCA Treasurer
John Corless RBYC Commodore Robert S. Darbee Awards Chair Craig Davis RBYC Rear Commodore
Frederick W. Deichmann Newport Ops Co-Chair Jeffrey L. Eberle BROC Treasurer Alton J. Evans Documents
Janet C. Garnier Newport Operations 2020 Ernest L. Godshalk CCA Safety & Seamanship John R. Gowell Vice-Chair
Henry F. Halsted Qualifications Paul J. Hamilton Fleet Captain Joseph S. Harris Sailors for the Sea
Richard C. Holliday Participation Chair Kristine Johnson Administrative Support Somers Whitaker Kempe RBYC Former Commodore
Somers Whitaker Kempe Webmaster Stephen W. Kempe Vice-Chair Stephen W. Kempe Bermuda Operations
Mark Lenci SAS Coordinator 2020 James MacDonald RBYC Hon. Secretary Michael H. McBee Sponsorship
Christopher J. McNally Communications J. W. Robert Medland CCA Vice Commodore Ralph Jon Naranjo Race Safety Officer
Lester E. Nicholson Technical Chair John D. Osmond M.D. PRO, Past Chairman Christopher L. Otorowski CCA Secretary
Charles Penruddocke RBYC Rear Commodore James D. Phyfe III Chief Inspector John P. Rousmaniere Historian
Leslie Schneider Safety at Sea Coordinator Gardiner L. Schneider Safety at Sea Coordinator S. Peter Shrubb Intl Jury Chair
Nik Smale RBYC Rear Commodore Mark Smith RBYC Treasurer James R Teeters Technical/Scoring
Norma Thompson Secretary RBYC W. Bradford Willauer CCA Commodore John S. Winder Technical/Grand Prix Chair
John S. Winder Media Chair / Ambassador Program Jeffrey S. Wisch M.D. Medical Chair

Bonnell Cove Foundation

Zia E. Ahari MD W. Bradley Avery W. Frank Bohlen Secretary
William S. Foss Joyce C. Lhamon President Sheila McCurdy
J. W. Robert Medland John W. Melchner Paul K. Rogers III Treasurer

Charts and Guides Committee

James C. Evans Wilson Fitt Jonathan Knowles
Alexander MacMillan Finley H. Perry Jr. Chair Spencer Smith
David C. Utley Alexander B. Weld

Communications Committee

B. Devereux Barker III CCA eNews - Editor Douglas Bruce John A. Griswold Voyages - Co-Editor
Zdenka Seiner Griswold Voyages - Co-Editor Wendy Hinman Gam - Editor Somers Whitaker Kempe BROC Webmaster
J. W. Robert Medland Chair Vice Commodore Michael Moradzadeh Webmaster Christopher Museler Young Members Liaison Committee Chair
Christopher L. Otorowski CCA Secretary Dennis W. Powers John F. Robinson Safety at Sea Chair
Lawrence Somers Past Chair Peter W. Stoops Membership Chair Onne van der Wal
Barbara N. Watson Events Committee - Chair Anthony A. Will Yearbook - Editor

Communications Task Force

Robert A. Beebe Co-Chair Dennis W. Powers Co-Chair

Environment of the Sea

Myron Arms W. Frank Bohlen Edward C. Brainard II
John K. Bullard Sydney Dumaresq William S. Foss
Jennifer L. Haddock Chair Charles Higginson C. Mark Schrader

Events

Ernest L. Godshalk Safety and Seamanship Joseph C. Hoopes Annual Meeting Stephen W. James Cruises
John Martin Ski Gam '19 with Po J. W. Robert Medland Vice Commodore Marjorie Robfogel Fall Meeting
John F. Robinson Safety and Seamanship John F. Robinson Ski Gam '18 Barbara N. Watson Chair

Financial Affairs Committee

Jonathan Brewin Kathleen M. O'Donnell Chair Ross C. Santy

Gam

Elisabeth Bohlen Pieter de Zwart Dianne Embree
Wendy Hinman Editor Daniel E. Nerney Dennis W. Powers
Jo Tomsett Jones

Guest Moorings

Eugene F. Gardner Chair Albert J. Garnier R. Channing Reis

Investment Committee

Peter L. Chandler Paul J. Hamilton Frederic T. Lhamon
Thomas Post Chair John F. Robinson Ross C. Santy
W. Bradford Willauer

Membership Committee

Stephen C. Calhoun SOC Mindy Gunther Drew ESS James F. Foley GLS
Andrew Jones GLS Stephen W. Kempe BDA Thomas A. Kenney FLA
Richard F. Meslang PNW Hiroshi Nakajima NYS James D. Phyfe III BOS
James K. Quanci SAF William B. Read CHE Peter W. Stoops Chair
Erwin Wanderer BDO

Nominating Committee

Douglas Bruce Daniel P. Dyer III Frederic T. Lhamon Chair
Lawrence Somers Barbara N. Watson

Safety & Seamanship

Amanda Balasubramanian James G. Binch Jonathan Brewin
John F. Brooks David C. Brown Douglas Bruce
Jonathan E. Burt Clinton G. Bush III Boris Paul Bushueff Jr.
Edwin G. Fischer M.D. Janet C. Garnier Lawrence R. Glenn
Anne D. Glenn Ernest L. Godshalk Chair Charles G. Hawley
Sally Lindsay Honey Stanley K. Honey John R. Jourdane
Stephen W. Kempe Robert P. Knight Robert Leeson Jr.
Mark Lenci Frederic T. Lhamon Henry Marx
Sheila McCurdy Ernest R. Messer Michael Moradzadeh
Ann Noble-Kiley Christopher L. Otorowski James D. Phyfe III
John F. Robinson Vice-Chair John P. Rousmaniere Mark A. Roye
Gardiner L. Schneider Leslie Schneider Ronald C. Trossbach
David P. Tunick Thomas Wadlow W. Bradford Willauer
John S. Winder Jeffrey S. Wisch M.D. Jonathan Wright
Richard W. York

Technical Committee

Alan V. Andrews James K. Antrim William E. Cook
James Corenman Mark Ellis Stanley K. Honey
Lester E. Nicholson Chair James R Teeters John S. Winder

Voyages

Douglas Bruce Editorial Advisor Dale K. Bruce Editorial Advisor Lynnie Bruce Editorial Advisor
John R. Chandler Editorial Advisor Douglas Cole Editorial Advisor Cindy Crofts-Wisch Manager-Extra Copies
Maxwell A. Fletcher Editorial Advisor Zdenka Seiner Griswold Co-Editor John A. Griswold Co-Editor
Robert L. Hanelt Editorial Advisor Cameron Hinman Editorial Advisor Amy Jordan Editorial Advisor
Ellen Massey Leonard Mapping Advisor Robert Lux Editorial Advisor Jonathan C. K. Peake Editorial Advisor
David T. Pratt Photography Advisor John P. Rousmaniere Associate Editor Maggie Salter Editor-Final Voyages
Krystina Scheller Editorial Advisor

Website

Les Crane Michael Moradzadeh Chair David T. Pratt
Lawrence Somers Timothy R. Surgenor Stephen E. Taylor
Beau Vrolyk New Media

Yearbook Committee

Leslie Will Anthony A. Will Editor

Cruising Club of America

Commodore
8 Sanctuary Lane
Prouts Neck ME 04074 US
h: (207) 883-7025
Vice Commodore
202 Glenview Avenue
Toronto ON M4R 1R3 CA
h: (416) 487-3505
m: (416) 726-4880
Fleet Captain
Beaver Neck Farm
P.O. Box 287
Jamestown RI 02835-0287 US
h: (401) 423-3762
m: (917) 593-6825
Secretary
14979 Euclid N.E.
Bainbridge Island WA 98110-1125 US
h: (206) 842-2727
m: (206) 369-6302
Treasurer
P.O. Box 7205
Portland ME 04112-7205 US
h: (207) 791-7162
m: (207) 232-7051
General Counsel
P.O. Box 87145
South Dartmouth MA 02748 US
m: (508) 415-4382
General Counsel
652 Shore Acres Drive
Mamaroneck NY 10543-4011 US
h: (914) 381-2832
Governor
2019
3701 Little Country Rd
Parrish FL 34219 US
h: (941) 417-2747
m: (727) 643-8971
Governor
2019
Virginia House
13 Belmont Road
Warwick WK 06 BM
h: +1 (441) 236-8481 [Bermuda]
m: (347) 567-9311
Governor
2021
PO Box 945
Chester Nova Scotia B0J 1J0 CA
h: (902) 275-4794
Governor
2019
201 Bayshore Ave.
#302
Long Beach CA 90803 US
h: (310) 489-7222
m: (310) 489-7222
Governor
2021
70 Leslyn Lane
Lafayette CA 94549-2527 US
h: (925) 299-1663
m: (925) 285-5807
Governor
2021
250 First Ave, Apt 523
Charlestown MA 02129 US
m: (617) 645-8124
Governor
2020
1100 NW 134th St.
Seattle WA 98177-4121 US
h: (206) 367-0757
Governor
2020
687 Noank Road
Mystic CT 06355-2120 US
h: (860) 572-0464
m: (917) 539-0302
Governor
2020
375 Forest Ave.
Rye NY 10580-3610 US
h: (914) 967-9537
m: (917) 715-1471
Governor
2019
11 Old Bridge Lane
Richmond VA 23229-8545 US
h: (804) 288-7130
Fleet Surgeon
21 Edmunds Road
Wellesley MA 02481-2907 US
h: (781) 235-6867
m: (781) 856-6412
Historian
P.O. Box 69
E. Falmouth MA 02536-0069 US
h: (508) 548-2360
m: (786) 348-7348
Webmaster
2105 Mar East Street
Tiburon CA 94920-1981 US
m: (415) 378-3947
Quartermaster
38 Bellevue Ave., Unit H
Newport RI 02840-3260 US
h: (401) 619-1460
m: (401) 864-1068
Stations

San Francisco

Rear Commodore
PO Box 748
Ross CA 94957-0748 US
h: (415) 377-9302
Secretary
26 Miller Avenue
Sausalito CA 94965-2040 US
h: (415) 332-3093
Treasurer
10 Ash Avenue
Kentfield CA 94904-1505 US
h: (415) 456-2849
Fleet Surgeon
41 Heritage Drive
San Rafael CA 94901-8309 US
h: (415) 482-0397
Historian
26 Miller Avenue
Sausalito CA 94965-2040 US
h: (415) 332-3093
Safety Officer
124 Plum Street
Santa Cruz CA 95062-3412 US
h: (831) 429-1545
m: (831) 406-9132
Photographer
78 Edward Ave.
San Rafael CA 94903 US
h: (415) 819-3040
Webmaster
2105 Mar East Street
Tiburon CA 94920-1981 US
m: (415) 378-3947

Florida

Rear Commodore
6800 Gulfport Blvd. South
201-750
South Pasadena FL 33707-2163 US
m: (727) 667-0395
Secretary
3701 Little Country Rd
Parrish FL 34219 US
h: (941) 417-2747
m: (727) 643-8971
Treasurer
260 Crandon Blvd
Suite 32, #186
Key Biscayne FL 33149-1626 US
m: (305) 761-5571
Treasurer
260 Crandon Blvd
Suite 32, #186
Key Biscayne FL 33149-1626 US
m: (305) 761-5571
Historian
411 Walnut Street #3870
Green Cove Springs FL 32043-3443 US
h: (954) 610-5193
m: (954) 610-5193
Safety Officer
Safety at Sea Chair
260 Crandon Blvd
Suite 32, #186
Key Biscayne FL 33149-1626 US
m: (305) 761-5571
Safety Officer
Safety at Sea West
1151 Montrose Place
Dunedin FL 34698 US
h: (813) 340-0227
Webmaster
3701 Little Country Rd
Parrish FL 34219 US
h: (941) 417-2747
m: (727) 643-8971

Great Lakes

Rear Commodore
390 E. Wisconsin Avenue
Lake Forest IL 60045-1480 US
h: (847) 234-3672
m: (847) 226-0511
Secretary-Treasurer
1727 Cedar Hill Drive
Bloomfield Hills MI 48301-4107 US
h: (248) 225-7591
m: (248) 225-7591
Historian
1100 Pembridge Dr.
Apt. 160
Lake Forest IL 60045 US
h: (847) 482-1292
m: (312) 406-9035
Safety Officer
191 Craighurst Ave.
Toronto ON MR41K1 CA
h: (416) 568-3766

Bermuda

Rear Commodore
Virginia House
13 Belmont Road
Warwick WK 06 BM
h: +1 (441) 236-8481 [Bermuda]
m: (347) 567-9311
PNW Membership Chair
P.O. Box WK498
Warwick WK BX BM
h: +1 (441) 238-1455 [Bermuda]
Secretary
PO Box MA 370
Mangrove Bay
Sandys MABX BM
h: +1 (441) 234-2208 [Bermuda]
Treasurer
P.O. Box HM 1327
Hamilton HM FX BM
h: +1 (441) 538-8933 [Bermuda]
Historian
P.O. Box HM179
Hamilton HM AX BM
h: +1 (441) 541-6415 [Bermuda]
Safety Officer
P.O. Box WK498
Warwick WK BX BM
h: +1 (441) 238-1455 [Bermuda]

Boston

Rear Commodore
201 Claybrook Road
Dover MA 02030-2008 US
h: (617) 584-2638
Secretary
27 Green St
Newbury MA 01951-1707 US
h: (978) 255-1309
m: (603) 359-3618
Treasurer
P.O. Box 234
12 Belcher Circle
Milton MA 02186-0001 US
h: (617) 696-2040
Historian
PO Box 1413
Pocasset MA 02559 US
h: (508) 563-5999
m: (508) 566-7924
Safety Officer
6 Fairview St.
Hingham MA 02043-4720 US
h: (781) 740-2428
m: (781) 801-2060
Webmaster
5 Old England Road
Ipswich MA 01938-2648 US
h: (978) 356-0437

Pacific Northwest

Rear Commodore
4344 King Ave.
Bellingham WA 98226-8727 US
h: (360) 676-0119
m: (360) 961-6101
PNW Membership Chair
16310 Euclid Ave. NE
Bainbridge Island WA 98110-1189 US
h: (206) 842-6437
m: (206) 406-4124
Secretary-Treasurer
15365 Harvey Road NE
Bainbridge Island WA 98110-3005 US
h: (206) 399-0962
Historian
35 NW Cherry Loop
The Highlands
Seattle WA 98177-5004 US
h: (206) 367-9486
Safety Officer
659 Discovery Road
Port Townsend WA 98368-7748 US
h: (360) 390-8311
Webmaster
9276 NE Meigs Rd.
Bainbridge Island WA 98110-1134 US
h: (206) 842-4866
m: (206) 437-9788

Chesapeake

Rear Commodore
585 Berkshire Drive
Wayne PA 19087-1941 US
h: (610) 293-0242
Fleet Captain
P.O. Box 609
207B North Morris St.
Oxford MD 21654-0609 US
h: (410) 226-5275
m: (585) 721-6911
Secretary-Treasurer
1016 Old Bay Ridge Road
Annapolis MD 21403-4255 US
h: (410) 263-9755
Historian
939 Yachtsman Way
Annapolis MD 21403 US
h: (410) 757-3427
m: (443) 370-9777
Safety Officer
P.O. Box 239
18 Union Folly Road
Georgetown MD 21930-0239 US
h: (410) 275-8786
Webmaster
1016 Old Bay Ridge Road
Annapolis MD 21403-4255 US
h: (410) 263-9755

Bras d'Or

Rear Commodore
Box 316
80 Eisnor Rd
Chester NS B0J 1J0 CA
h: (902) 275-4058
m: (902) 275-7646
Secretary-Treasurer
197 Torrington Dr.
Halifax Nova Scotia B3M 2V1 CA
h: (902) 443-0761
Historian
P.O. Box 837
Yarmouth NS B5A 4K4 CA
h: (902) 742-7437

Essex

Rear Commodore
46 Haversham Road
Westerly RI 02891-4601 US
m: (401) 322-1711
Secretary
67 South Main Street
Essex CT 06426-1147 US
h: (860) 767-8630
Treasurer
4 Ice Pond Road
Mystic CT 06355-3224 US
h: (860) 536-2271
Historian
77 Joshuatown Rd.
Lyme CT 06371-3119 US
h: (860) 434-9717
m: (860) 304-7434
Safety Officer
80 Coogan Blvd #17
Mystic CT 06355 US
h: (860) 536-5343
m: (954) 579-1732

New York

Rear Commodore
301 Purchase St.
Rye NY 10580-1808 US
h: (914) 967-3934
m: (914) 282-5752
Secretary
242 Melbourne Ave.
Mamaroneck NY 10543-2725 US
h: (914) 698-7145
Treasurer
435 East 52nd St.
New York NY 10022-6445 US
h: (212) 826-3015
m: (917) 620-1164
Safety Officer
10A Moshier St.
Greenwich CT 06831 US
m: (203) 554-9356

Southern California

Rear Commodore
1210 E. Balboa Blvd.
Balboa CA 92661-1420 US
h: (949) 673-2289
Secretary-Treasurer
152 Greenfield Ave.
Los Angeles CA 90049-3205 US
h: (310) 472-4118
m: (310) 880-6505
Fleet Surgeon
76930 Iroquois Drive
Indian Wells CA 92210 US
h: (760) 343-7691
m: (619) 606-3382
Historian
76930 Iroquois Drive
Indian Wells CA 92210 US
h: (760) 343-7691
m: (619) 606-3382
Port Captain
San Diego
510 San Fernando St.
San Diego CA 92106-3311 US
h: (619) 222-2331
Port Captain
Santa Barbara
521 Las Fuentes Drive
Santa Barbara CA 93108-2250 US
h: (805) 565-3968
Port Captain
Ventura
1353 Beachmont Street
Ventura CA 93001-4225 US
h: (805) 654-0301
Committees

Bermuda Race Organizing Committee

Chair
34 Convict Bay Lane
St Georges GE05 BM
h: +1 (441) 526-0191 [Bermuda]
Vice-Chair
P.O. Box WK498
Warwick WK BX BM
h: +1 (441) 238-1455 [Bermuda]
Vice-Chair
35 Watch Hill
East Greenwich RI 02818-1671 US
h: (401) 884-0595
Webmaster
4 Harbour Rd.
Warwick WK04 BM
h: +1 (441) 236-7301 [Bermuda]

Communications Committee

Chair
Vice Commodore
202 Glenview Avenue
Toronto ON M4R 1R3 CA
h: (416) 487-3505
m: (416) 726-4880

Environment of the Sea

Chair
c/o SEA - PO BOX 6
Woods Hole MA 02543 US
h: (207) 751-2861

Charts and Guides Committee

Chair
87 West Elm Street
Hopkinton MA 01748-2119 US
h: (508) 435-9203
m: (508) 380-5144

Guest Moorings

Chair
45 East Promenade
Unit 8E
Portland ME 04101 US
m: (207) 319-3433

Technical Committee

Chair
2398 Leon Avenue
Vero Beach FL 32960-5120 US
h: (772) 299-3513

Membership Committee

Chair
148 Foreside Road
Falmouth ME 04105-1719 US
h: (207) 831-4062
m: (207) 831-4062

Nominating Committee

Chair
9276 NE Meigs Rd.
Bainbridge Island WA 98110-1134 US
h: (206) 842-4866
m: (206) 427-8463

Safety & Seamanship

Chair
169 Marlborough St.
Unit 2
Boston MA 02116-1863 US
h: (857) 250-2900
m: (603) 854-0424
Vice-Chair
3123 Fuhrman Ave. E.
Seattle WA 98102-3828 US
h: (206) 322-6590

Events

Chair
6800 Gulfport Blvd. South
201-750
South Pasadena FL 33707-2163 US
m: (727) 667-0395

Archives

Chair
43 North Main St.
Essex CT 06426-1072 US
h: (860) 767-0023

Investment Committee

Chair
1727 Cedar Hill Drive
Bloomfield Hills MI 48301-4107 US
h: (248) 225-7591
m: (248) 225-7591

Financial Affairs Committee

Chair
P.O. Box 234
12 Belcher Circle
Milton MA 02186-0001 US
h: (617) 696-2040

Website

Chair
2105 Mar East Street
Tiburon CA 94920-1981 US
m: (415) 378-3947

Awards Committee

Chair
P.O. Box 1150
141 Calves Pasture Lane
Barnstable MA 02630-2150 US
h: (508) 362-5933

Communications Task Force

Co-Chair
781 N. Glenhurst Dr.
Birmingham MI 48009-1142 US
h: (248) 646-6165
m: (248) 765-7206
Co-Chair
67 South Main Street
Essex CT 06426-1147 US
h: (860) 767-8630

Voyages

Co-Editor
46 Federal St
Portland ME 04101 US
h: (207) 761-3927
m: (207) 331-6746
Co-Editor
46 Federal St.
Portland ME 04101-4202 US
h: (207) 761-3927
m: (207) 274-8812

Gam

Editor
478 Winslow Way West
Bainbridge Island WA 98110 US
m: (206) 335-6756

Yearbook Committee

Editor
234 Randolph Ave
Milton MA 02186-3509 US
h: (617) 696-8998
m: (617) 835-3950

Bonnell Cove Foundation

President
9276 NE Meigs Rd.
Bainbridge Island WA 98110-1134 US
h: (206) 842-4866
m: (206) 437-9788
Secretary
One Scott Lane
Mystic CT 06355-2313 US
h: (860) 536-1908
Treasurer
124 Chestnut Street
Camden ME 04843-2227 US
h: (207) 236-8922
Meetings

100th Anniversary

Chair
14979 Euclid N.E.
Bainbridge Island WA 98110-1125 US
h: (206) 842-2727
m: (206) 369-6302
Co-Chair
US